ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ: № 584
Текст:

БЕЛЗЬКА МІСЬКА РАДА
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
чергова сесія VІII скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« » 2025 року №
Про Програму здійснення заходів
з правового захисту, сплати судових витрат
Белзькою міською радою Львівської області
та її виконавчими органами на 2025-2026 роки
Керуючись Конституцією України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Закону України «Про судовий збір», з метою забезпечення оперативного і всебічного вирішення питань щодо судового захисту прав та інтересів Белзької міської ради та її виконавчих органів, повного та своєчасного виконання зобов’язань, які виникли на підставі судових рішень та виконавчих документів, враховуючи рекомендації постійної комісії з питань регламенту, законності, соціального захисту та медицини, Белзька міська рада Львівської області
В И Р І Ш И Л А :
- Затвердити Програму здійснення заходів з правового захисту, сплати судових витрат Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами на 2025-2026 роки, що додається.
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регламенту, законності, соціального захисту та медицини.
Міський голова Оксана БЕРЕЗА
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення сесії
Белзької міської ради
Львівської області
від 2025 р. №
Міський голова
__________Оксана БЕРЕЗА
Програма здійснення заходів з правового захисту, сплати судових витрат Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами на 2025-2026 роки
Погоджено
Голова комісії з питань фінансів та планування бюджету Белзької міської ради Львівської області
___________________________
«__»__________ 20_ року
Погоджено
Голова комісії з питань регламенту, законності, соціального захисту та медицини Белзької міської ради Львівської області
________________________
«__» __________ 20__ року
Погоджено
Начальник відділу житлово-комунального господарства,
капітального будівництва та інвестицій виконавчого комітету
Белзької міської ради Львівської області
_______________ ________
«__» ________ 20__ року
Погоджено
Начальник фінансового відділу виконавчого комітету Белзької міської ради Львівської області
______________________
«__» __________ 20__ року
м. Белз
- рік
- Склад проблеми та обґрунтування необхідності її розв’язання програмним методом
Конституція України гарантує судовий захист прав місцевого самоврядування (ст. 145). Крім того, відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», одними з основних принципів місцевого самоврядування є правова, організаційна та матеріально-фінансова самостійність в межах повноважень, визначених законами України, судовий захист прав місцевого самоврядування. Невідємним правом органу місцевого самоврядування є звернення до суду з метою захисту інтересів територіальної громади.
Конституція України закріплює гарантії того, що будь-які юридичні спори, а також інші справи (в яких не існує юридичного спору, але це визначено законом) повинні вирішуватися виключно судом, який забезпечує здійснення правосуддя. При цьому, судовий захист повинен виступати найбільш ефективним механізмом захисту прав та інтересів громадян, інших фізичних та юридичних осіб у випадку їх порушення з боку будь-якого суб’єкта публічно-владних повноважень.
Конституційні гарантії здійснення місцевого самоврядування та його невід’ємної складової — захист прав місцевого самоврядування у тому числі, шляхом звернення до суду, передбачені у декількох статтях Конституції України, норми якої є нормами прямої дії:
- носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 5);
- в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування (ст. 7);
- місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України;
- місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування – міські ради та їх виконавчі органи (ч. 1 та ч. 3 ст. 140);
- права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку (ст. 145).
Таким чином, право органів та посадових осіб місцевого самоврядування на звернення до суду з позовом до іншого органу місцевого самоврядування або органу державної влади, іншого суб’єкта владних повноважень, юридичних та фізичних осіб щодо оскарження їх рішень, дій або бездіяльності з метою захисту прав та інтересів відповідної територіальної громади чи належного виконання своїх функцій гарантується Конституцією та законами України.
Виходячи з цих конституційних положень, Конституційний Суд України у своєму Рішенні №6-рп/2002 від 26 березня 2002 року визначив політико-правову природу органів місцевого самоврядування, які є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад. Конституційні та міжнародні гарантії реалізації права органу місцевого самоврядування на звернення до суду з метою захисту інтересів територіальної громади або виконання покладених на відповідний орган завдань та функцій деталізовано у законах України.
Важливим інструментом контролю за захистом прав та інтересів територіальної громади, дотримання договірних зобов'язань є подача відповідних позовних заяв до суду про стягнення коштів на користь міської ради, її виконавчих органів. Відповідно до Закону України «Про судовий збір», який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом, справляється судовий збір.
Правовий захист прав, інтересів та репутації територіальної громади, Белзької міської ради Львівської області, її виконавчих органів, міського голови потребує відповідних коштів з місцевого бюджету для реалізації вирішення наступних проблем:
- сплати судового збору при захисті та представництві інтересів Белзької міської ради Львівської області, її виконавчих органів, міського голови у судах загальної юрисдикції, господарських та адміністративних судах всіх інстанцій;
- сплати авансового внеску, з метою забезпечення завершальної стадії адміністративного та/або судового провадження в межах примусового виконання адміністративних та/або судових рішень;
- правового забезпечення юридичної роботи (залучення експертів, спеціалістів, перекладачів) оплати витрат на професійну правничу допомогу, оплата інших послуг при проведенні експертиз, тощо;
Повноваження Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів щодо звернення до суду з позовом до іншого суб’єкта владних повноважень в інтересах територіальної громади або з метою реалізації своїх повноважень повною мірою відповідає положенням Конституції та законів України, міжнародним зобов’язанням України, демонструє наявність в Україні дієвого механізму «стримування і противаги» між системою органів місцевого самоврядування та системою органів державної влади, підкреслює наявність істотної додаткової гарантії самого права місцевого самоврядування, а також позитивно впливає на рівень довіри до судової гілки влади з боку жителів Белзької територіальної громади.
- Завдання та мета програми
Право Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів, як суб’єкта публічних правовідносин, охоплює собою права відповідних мешканців. Відтак, порушення прав територіальної громади означає порушення права членів цієї громади (кожного жителя відповідної адміністративно-територіальної одиниці). Інтереси громади визначають зміст і спрямованість діяльності органів місцевого самоврядування, тому головним завданням Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів є захист (в тому числі, шляхом звернення до суду) інтересів фізичних осіб, які проживають на території громади. Для реалізації цього завдання Белзької міської ради Львівської області та її виконавчі органи наділені відповідною компетенцією, людськими та фінансовими ресурсами. Ухилення від обов’язку захищати інтереси громади може бути розцінено як невиконання Белзькою міською радою Львівської області, її виконавчими органами та їх посадовими особами своїх функціональних обов'язків.
Метою Програми є:
- супроводження та забезпечення єдиної правової політики та якості надання правових юридичних послуг при виконанні Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами своїх завдань і функцій на підставі, в межах повноважень і способами, передбаченими Конституцією і Законами України;
- захист прав і інтересів Белзької міської ради Львівської області, її виконавчих органів, недопущення їх порушення, захист законності прийнятих ними рішень.
Завданнями Програми є:
- вирішення питання щодо сплати судового збору від імені Белзької міської ради Львівської області та її виконавчого комітету для звернення до суду будь-якої інстанції;
- погашення вже існуючої заборгованості за судовими рішеннями, виконавчими документами, відповідальність за виконання яких несуть Белзька міська рада Львівської області та її виконавчий комітет;
- сплата виконавчого збору за примусове виконання рішень суду, штрафів, додаткових витрат, які виникли внаслідок несвоєчасного виконання чи невиконання рішення суду.
Вирішення даних правових питань і контроль за їх виконанням посилить репутацію Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів, підвищить рівень ефективної законності та правопорядку в громаді, забезпечить дотримання прав та надійний захист інтересів Белзької міської ради Львівської області, її виконавчих органів, недопущення їх порушення з боку громадян, фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб.
- Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми
Для захисту інтересів, прав та репутації Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів, міського голови, посадових осіб міської ради, відділ забезпечення роботи ради виконавчого комітету Белзької міської ради Львівської області проводить претензійно-позовну роботу.
Претензійно-позовна робота включає в себе:
- збір необхідних документів і матеріалів для складання процесуальних документів та вчинення процесуальних дій;
- складання та звернення з позовними заявами, апеляційними скаргами, касаційними скаргами, клопотаннями, запереченнями тощо до судів господарської, цивільної, адміністративної, кримінальної юрисдикції для захисту прав і інтересів та репутації міської ради, виконавчого комітету та його органів, міського голови, в т.ч. для відстоювання законності прийнятих рішень та здійсненних заходів;
- представництво інтересів, відстоювання та захист прав та інтересів міської ради, її виконавчих органів, міського голови в судах всіх юрисдикцій та інших підприємствах, установах та організаціях.
Претензійна та позовна робота повинна сприяти:
- економії та раціональному використанню матеріальних, трудових, фінансових та інших видів ресурсів;
- зниженню непродуктивних бюджетних витрат та усуненню причин і умов, що їх спричиняють;
- забезпеченню захисту і відновленню порушених майнових прав та інтересів, що охороняються законом;
- ефективному використанню законодавства для поліпшення економічних показників діяльності міської ради, її виконавчих органів та запобіганню його порушенням.
Законом України «Про судовий збір» передбачено сплату судового збору за подання позовних заяв, скарг, інших процесуальних документів до суду, видачу судами документів (ст. 3).
Судовий збір сплачується у відповідному, встановленому законом розмірі в залежності від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом суми станом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (ст. 4).
Пільги щодо звільнення від сплати судового збору під час розгляду справи в судових інстанціях:
- для органів місцевого самоврядування надаються лише за подання заяви про визнання спадщини відумерлою (пп.15 п.1 ст.5);
- громадян, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб (п.7 ст. 5)
Важливим інструментом контролю за дотримання договірних зобов'язань є подача відповідних позовних заяв до суду про стягнення коштів на користь міської ради, її виконавчих органів.
Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлює процедуру виконання рішень судів, боржниками за якими є державні органи, підприємства, установи та організації, а також юридичні особи, примусова реалізація майна яких забороняється відповідно до законодавства.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» завершальна стадія судового провадження і примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) є виконавче провадження, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. Рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 03 серпня 2011р. № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників", органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів з рахунку боржника.
Відповідно до ст. 42 Закону України «Про виконавче провадження» кошти виконавчого провадження складаються з:
1) виконавчого збору, стягнутого з боржника в порядку, встановленому Законом. Виконавчий збір справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби та стягується з боржника до Державного бюджету України;
2) авансового внеску стягувача;
3) стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження (витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов’язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень).
Оскільки, Белзька міська рада Львівської області не має відкритих рахунків в установах банків, вона фактично позбавлена можливості звернутись до суду за захистом своїх прав, захищати належним чином свої права та інтереси при надходженні позову, а тому виникає необхідність врегулювання цього питання та визначення юридичної особи, уповноваженої використовувати бюджетні кошти у вказаних цілях від імені Белзької міської ради Львівської області, якою в даному випадку є Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області.
Механізмом реалізації програми сприяння виконанню рішень судів і інших виконавчих документів та сплати судового збору є фінансування витрат на сплату судового збору, витрат на професійну правничу допомогу та виконання судових рішень, в тому числі витрат виконавчого провадження, , яке здійснюється на підставі виконавчих документів, забезпечення правового захисту Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів.
4. Очікувані результати Програми
Виконання Програми дасть можливість:
- забезпечити звернення до суду з позовами про захист прав та інтересів, Белзької міської ради Львівської області та її виконавчого комітету.
- забезпечити оскарження судових рішень (в апеляційному та касаційному порядку) у справах в яких стороною чи третьою особою виступає Белзька міська рада Львівської області чи її виконавчий комітет;
- зменшити негативні наслідки невиконання судових рішень;
- забезпечити самостійне виконання рішень судів та інших виконавчих документів (в т.ч. постанов про накладення штрафу);
- завершити стадію судового провадження, спрямовану на примусове виконання рішень судів, боржником в яких виступають Белзька міська рада Львівської області та її виконавчі органи;
- забезпечити оплату (відшкодування) витрат, пов’язаних із залученням адвокатів, експертів, спеціалістів, перекладачів, свідків і потерпілих, які беруть участь у судовому розгляді(засіданні), оплата інших послуг експертів при проведенні експертиз;
- забезпечити оплату (відшкодування) витрат на банківські послуги, плата за які стягується при сплаті судового збору, виконавчого збору за примусове виконання рішень суду, штрафів, додаткових витрат, які виникли внаслідок несвоєчасного виконання чи невиконання рішення суду та сплати авансового внеску стягувача у виконавчому провадженні, оплати витрат, пов’язаних із залученням експертів, спеціалістів, перекладачів, свідків, потерпілих, інших послуг експертів при проведенні експертиз;
- зменшити негативні наслідки невиконання судових рішень (блокування рахунків, накладення штрафів, тощо).
5. Фінансування Програми
Фінансування заходів Програми в процесі їх реалізації здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету (в межах бюджетних призначень).
Обсяг фінансування заходів Програми за рахунок коштів місцевого бюджету затверджується щорічно міською радою після попереднього уточнення.
Виконання Програми розраховано на 2025-2026 роки.
6. Контроль за ходом виконання Програми
Виконавчі органи міської ради, які є головними розпорядниками бюджетних коштів, забезпечують реалізацію заходів Програми в межах коштів, передбачених на відповідний бюджетний період та в залежності від надходження рішень суду та/або виконавчих документів, що набрали законної сили. Узагальнення матеріалів щодо правового захисту та надання правових юридичних послуг здійснює відділ забезпечення роботи ради виконавчого комітету Белзької міської ради Львівської області.
Контроль за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює постійна комісія з питань фінансів та планування бюджету.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення сесії Белзької міської ради
Львівської області
від 2025р.№
Додаток 1
до Програми здійснення заходів з правового захисту, сплати судових витрат Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами на 2025-2026 роки
Паспорт програми
(загальна характеристика програми)
ПРОГРАМА
здійснення заходів з правового захисту, сплати судових витрат Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами на 2025-2026 роки
- Ініціатор розроблення програми: Виконавчий комітет Белзької міської ради львівської області
- Розробник програми: Виконавчий комітет Белзької міської ради львівської області
- Співрозробники програм:
- Відповідальний виконавець програми: Виконавчий комітет Белзької міської ради львівської області
- Термін реалізації програми 2025 – 2026 рік
- Етапи виконання програми
(для довгострокових програм)
- Загальний обсяг фінансових
ресурсів, необхідних для реалізації
програми, грн, всього 000 у тому числі:
- Коштів місцевого бюджету 000 грн
- Кошти обласного бюджету грн
Головний розпорядник коштів
Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області
Міський голова Оксана БЕРЕЗА
Відповідальний виконавець програми
Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області
Міський голова Оксана БЕРЕЗА
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення сесії Белзької міської ради
Львівської області
від 2025р.№
Додаток 2
до Програми здійснення заходів з правового захисту, сплати судових витрат Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами на 2025-2026 роки
Ресурсне забезпечення місцевої цільової програми
здійснення заходів з правового захисту, сплати судових витрат Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами на 2025-2026 роки
грн.

БЕЛЗЬКА МІСЬКА РАДА
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
чергова сесія VІII скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« » 2025 року №
Про Програму здійснення заходів
з правового захисту, сплати судових витрат
Белзькою міською радою Львівської області
та її виконавчими органами на 2025-2026 роки
Керуючись Конституцією України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Закону України «Про судовий збір», з метою забезпечення оперативного і всебічного вирішення питань щодо судового захисту прав та інтересів Белзької міської ради та її виконавчих органів, повного та своєчасного виконання зобов’язань, які виникли на підставі судових рішень та виконавчих документів, враховуючи рекомендації постійної комісії з питань регламенту, законності, соціального захисту та медицини, Белзька міська рада Львівської області
В И Р І Ш И Л А :
- Затвердити Програму здійснення заходів з правового захисту, сплати судових витрат Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами на 2025-2026 роки, що додається.
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регламенту, законності, соціального захисту та медицини.
Міський голова Оксана БЕРЕЗА
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення сесії
Белзької міської ради
Львівської області
від 2025 р. №
Міський голова
__________Оксана БЕРЕЗА
Програма здійснення заходів з правового захисту, сплати судових витрат Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами на 2025-2026 роки
Погоджено Голова комісії з питань фінансів та планування бюджету Белзької міської ради Львівської області ___________________________ «__»__________ 20_ року | Погоджено Голова комісії з питань регламенту, законності, соціального захисту та медицини Белзької міської ради Львівської області ________________________ «__» __________ 20__ року | |||
Погоджено Начальник відділу житлово-комунального господарства, капітального будівництва та інвестицій виконавчого комітету Белзької міської ради Львівської області _______________ ________ «__» ________ 20__ року | Погоджено Начальник фінансового відділу виконавчого комітету Белзької міської ради Львівської області ______________________ «__» __________ 20__ року | |||
м. Белз
- рік
- Склад проблеми та обґрунтування необхідності її розв’язання програмним методом
Конституція України гарантує судовий захист прав місцевого самоврядування (ст. 145). Крім того, відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», одними з основних принципів місцевого самоврядування є правова, організаційна та матеріально-фінансова самостійність в межах повноважень, визначених законами України, судовий захист прав місцевого самоврядування. Невідємним правом органу місцевого самоврядування є звернення до суду з метою захисту інтересів територіальної громади.
Конституція України закріплює гарантії того, що будь-які юридичні спори, а також інші справи (в яких не існує юридичного спору, але це визначено законом) повинні вирішуватися виключно судом, який забезпечує здійснення правосуддя. При цьому, судовий захист повинен виступати найбільш ефективним механізмом захисту прав та інтересів громадян, інших фізичних та юридичних осіб у випадку їх порушення з боку будь-якого суб’єкта публічно-владних повноважень.
Конституційні гарантії здійснення місцевого самоврядування та його невід’ємної складової — захист прав місцевого самоврядування у тому числі, шляхом звернення до суду, передбачені у декількох статтях Конституції України, норми якої є нормами прямої дії:
- носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 5);
- в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування (ст. 7);
- місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України;
- місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування – міські ради та їх виконавчі органи (ч. 1 та ч. 3 ст. 140);
- права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку (ст. 145).
Таким чином, право органів та посадових осіб місцевого самоврядування на звернення до суду з позовом до іншого органу місцевого самоврядування або органу державної влади, іншого суб’єкта владних повноважень, юридичних та фізичних осіб щодо оскарження їх рішень, дій або бездіяльності з метою захисту прав та інтересів відповідної територіальної громади чи належного виконання своїх функцій гарантується Конституцією та законами України.
Виходячи з цих конституційних положень, Конституційний Суд України у своєму Рішенні №6-рп/2002 від 26 березня 2002 року визначив політико-правову природу органів місцевого самоврядування, які є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад. Конституційні та міжнародні гарантії реалізації права органу місцевого самоврядування на звернення до суду з метою захисту інтересів територіальної громади або виконання покладених на відповідний орган завдань та функцій деталізовано у законах України.
Важливим інструментом контролю за захистом прав та інтересів територіальної громади, дотримання договірних зобов'язань є подача відповідних позовних заяв до суду про стягнення коштів на користь міської ради, її виконавчих органів. Відповідно до Закону України «Про судовий збір», який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом, справляється судовий збір.
Правовий захист прав, інтересів та репутації територіальної громади, Белзької міської ради Львівської області, її виконавчих органів, міського голови потребує відповідних коштів з місцевого бюджету для реалізації вирішення наступних проблем:
- сплати судового збору при захисті та представництві інтересів Белзької міської ради Львівської області, її виконавчих органів, міського голови у судах загальної юрисдикції, господарських та адміністративних судах всіх інстанцій;
- сплати авансового внеску, з метою забезпечення завершальної стадії адміністративного та/або судового провадження в межах примусового виконання адміністративних та/або судових рішень;
- правового забезпечення юридичної роботи (залучення експертів, спеціалістів, перекладачів) оплати витрат на професійну правничу допомогу, оплата інших послуг при проведенні експертиз, тощо;
Повноваження Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів щодо звернення до суду з позовом до іншого суб’єкта владних повноважень в інтересах територіальної громади або з метою реалізації своїх повноважень повною мірою відповідає положенням Конституції та законів України, міжнародним зобов’язанням України, демонструє наявність в Україні дієвого механізму «стримування і противаги» між системою органів місцевого самоврядування та системою органів державної влади, підкреслює наявність істотної додаткової гарантії самого права місцевого самоврядування, а також позитивно впливає на рівень довіри до судової гілки влади з боку жителів Белзької територіальної громади.
- Завдання та мета програми
Право Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів, як суб’єкта публічних правовідносин, охоплює собою права відповідних мешканців. Відтак, порушення прав територіальної громади означає порушення права членів цієї громади (кожного жителя відповідної адміністративно-територіальної одиниці). Інтереси громади визначають зміст і спрямованість діяльності органів місцевого самоврядування, тому головним завданням Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів є захист (в тому числі, шляхом звернення до суду) інтересів фізичних осіб, які проживають на території громади. Для реалізації цього завдання Белзької міської ради Львівської області та її виконавчі органи наділені відповідною компетенцією, людськими та фінансовими ресурсами. Ухилення від обов’язку захищати інтереси громади може бути розцінено як невиконання Белзькою міською радою Львівської області, її виконавчими органами та їх посадовими особами своїх функціональних обов'язків.
Метою Програми є:
- супроводження та забезпечення єдиної правової політики та якості надання правових юридичних послуг при виконанні Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами своїх завдань і функцій на підставі, в межах повноважень і способами, передбаченими Конституцією і Законами України;
- захист прав і інтересів Белзької міської ради Львівської області, її виконавчих органів, недопущення їх порушення, захист законності прийнятих ними рішень.
Завданнями Програми є:
- вирішення питання щодо сплати судового збору від імені Белзької міської ради Львівської області та її виконавчого комітету для звернення до суду будь-якої інстанції;
- погашення вже існуючої заборгованості за судовими рішеннями, виконавчими документами, відповідальність за виконання яких несуть Белзька міська рада Львівської області та її виконавчий комітет;
- сплата виконавчого збору за примусове виконання рішень суду, штрафів, додаткових витрат, які виникли внаслідок несвоєчасного виконання чи невиконання рішення суду.
Вирішення даних правових питань і контроль за їх виконанням посилить репутацію Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів, підвищить рівень ефективної законності та правопорядку в громаді, забезпечить дотримання прав та надійний захист інтересів Белзької міської ради Львівської області, її виконавчих органів, недопущення їх порушення з боку громадян, фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб.
- Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми
Для захисту інтересів, прав та репутації Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів, міського голови, посадових осіб міської ради, відділ забезпечення роботи ради виконавчого комітету Белзької міської ради Львівської області проводить претензійно-позовну роботу.
Претензійно-позовна робота включає в себе:
- збір необхідних документів і матеріалів для складання процесуальних документів та вчинення процесуальних дій;
- складання та звернення з позовними заявами, апеляційними скаргами, касаційними скаргами, клопотаннями, запереченнями тощо до судів господарської, цивільної, адміністративної, кримінальної юрисдикції для захисту прав і інтересів та репутації міської ради, виконавчого комітету та його органів, міського голови, в т.ч. для відстоювання законності прийнятих рішень та здійсненних заходів;
- представництво інтересів, відстоювання та захист прав та інтересів міської ради, її виконавчих органів, міського голови в судах всіх юрисдикцій та інших підприємствах, установах та організаціях.
Претензійна та позовна робота повинна сприяти:
- економії та раціональному використанню матеріальних, трудових, фінансових та інших видів ресурсів;
- зниженню непродуктивних бюджетних витрат та усуненню причин і умов, що їх спричиняють;
- забезпеченню захисту і відновленню порушених майнових прав та інтересів, що охороняються законом;
- ефективному використанню законодавства для поліпшення економічних показників діяльності міської ради, її виконавчих органів та запобіганню його порушенням.
Законом України «Про судовий збір» передбачено сплату судового збору за подання позовних заяв, скарг, інших процесуальних документів до суду, видачу судами документів (ст. 3).
Судовий збір сплачується у відповідному, встановленому законом розмірі в залежності від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом суми станом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (ст. 4).
Пільги щодо звільнення від сплати судового збору під час розгляду справи в судових інстанціях:
- для органів місцевого самоврядування надаються лише за подання заяви про визнання спадщини відумерлою (пп.15 п.1 ст.5);
- громадян, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб (п.7 ст. 5)
Важливим інструментом контролю за дотримання договірних зобов'язань є подача відповідних позовних заяв до суду про стягнення коштів на користь міської ради, її виконавчих органів.
Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлює процедуру виконання рішень судів, боржниками за якими є державні органи, підприємства, установи та організації, а також юридичні особи, примусова реалізація майна яких забороняється відповідно до законодавства.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» завершальна стадія судового провадження і примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) є виконавче провадження, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. Рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 03 серпня 2011р. № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників", органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів з рахунку боржника.
Відповідно до ст. 42 Закону України «Про виконавче провадження» кошти виконавчого провадження складаються з:
1) виконавчого збору, стягнутого з боржника в порядку, встановленому Законом. Виконавчий збір справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби та стягується з боржника до Державного бюджету України;
2) авансового внеску стягувача;
3) стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження (витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов’язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень).
Оскільки, Белзька міська рада Львівської області не має відкритих рахунків в установах банків, вона фактично позбавлена можливості звернутись до суду за захистом своїх прав, захищати належним чином свої права та інтереси при надходженні позову, а тому виникає необхідність врегулювання цього питання та визначення юридичної особи, уповноваженої використовувати бюджетні кошти у вказаних цілях від імені Белзької міської ради Львівської області, якою в даному випадку є Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області.
Механізмом реалізації програми сприяння виконанню рішень судів і інших виконавчих документів та сплати судового збору є фінансування витрат на сплату судового збору, витрат на професійну правничу допомогу та виконання судових рішень, в тому числі витрат виконавчого провадження, , яке здійснюється на підставі виконавчих документів, забезпечення правового захисту Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів.
4. Очікувані результати Програми
Виконання Програми дасть можливість:
- забезпечити звернення до суду з позовами про захист прав та інтересів, Белзької міської ради Львівської області та її виконавчого комітету.
- забезпечити оскарження судових рішень (в апеляційному та касаційному порядку) у справах в яких стороною чи третьою особою виступає Белзька міська рада Львівської області чи її виконавчий комітет;
- зменшити негативні наслідки невиконання судових рішень;
- забезпечити самостійне виконання рішень судів та інших виконавчих документів (в т.ч. постанов про накладення штрафу);
- завершити стадію судового провадження, спрямовану на примусове виконання рішень судів, боржником в яких виступають Белзька міська рада Львівської області та її виконавчі органи;
- забезпечити оплату (відшкодування) витрат, пов’язаних із залученням адвокатів, експертів, спеціалістів, перекладачів, свідків і потерпілих, які беруть участь у судовому розгляді(засіданні), оплата інших послуг експертів при проведенні експертиз;
- забезпечити оплату (відшкодування) витрат на банківські послуги, плата за які стягується при сплаті судового збору, виконавчого збору за примусове виконання рішень суду, штрафів, додаткових витрат, які виникли внаслідок несвоєчасного виконання чи невиконання рішення суду та сплати авансового внеску стягувача у виконавчому провадженні, оплати витрат, пов’язаних із залученням експертів, спеціалістів, перекладачів, свідків, потерпілих, інших послуг експертів при проведенні експертиз;
- зменшити негативні наслідки невиконання судових рішень (блокування рахунків, накладення штрафів, тощо).
5. Фінансування Програми
Фінансування заходів Програми в процесі їх реалізації здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету (в межах бюджетних призначень).
Обсяг фінансування заходів Програми за рахунок коштів місцевого бюджету затверджується щорічно міською радою після попереднього уточнення.
Виконання Програми розраховано на 2025-2026 роки.
6. Контроль за ходом виконання Програми
Виконавчі органи міської ради, які є головними розпорядниками бюджетних коштів, забезпечують реалізацію заходів Програми в межах коштів, передбачених на відповідний бюджетний період та в залежності від надходження рішень суду та/або виконавчих документів, що набрали законної сили. Узагальнення матеріалів щодо правового захисту та надання правових юридичних послуг здійснює відділ забезпечення роботи ради виконавчого комітету Белзької міської ради Львівської області.
Контроль за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює постійна комісія з питань фінансів та планування бюджету.
Рішення сесії Белзької міської ради
Львівської області
від 2025р.№
Додаток 1
до Програми здійснення заходів з правового захисту, сплати судових витрат Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами на 2025-2026 роки
Паспорт програми
(загальна характеристика програми)
ПРОГРАМА
здійснення заходів з правового захисту, сплати судових витрат Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами на 2025-2026 роки
- Ініціатор розроблення програми: Виконавчий комітет Белзької міської ради львівської області
- Розробник програми: Виконавчий комітет Белзької міської ради львівської області
- Співрозробники програм:
- Відповідальний виконавець програми: Виконавчий комітет Белзької міської ради львівської області
- Термін реалізації програми 2025 – 2026 рік
- Етапи виконання програми
(для довгострокових програм)
- Загальний обсяг фінансових
ресурсів, необхідних для реалізації
програми, грн, всього 000 у тому числі:
- Коштів місцевого бюджету 000 грн
- Кошти обласного бюджету грн
Головний розпорядник коштів
Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області
Міський голова Оксана БЕРЕЗА
Відповідальний виконавець програми
Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області
Міський голова Оксана БЕРЕЗА
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми | 2025 рік | 202_ рік | 20 __ рік | Усього витрат на виконання програми | |
Усього, у тому числі | 2 741 000 | ||||
місцевий бюджет | 2 351 000 | ||||
обласний бюджет | 390 000 | ||||
кошти інших джерел* | |||||
*кожний бюджет та кожне джерело вказується окремо
Головний розпорядник коштів
Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області
Міський олова Оксана БЕРЕЗА
Відповідальний виконавець програми
Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області
Міський голова Оксана БЕРЕЗА
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення сесії Белзької міської ради
Львівської області
від 2025р.№
Додаток 3
до Програми здійснення заходів з правового захисту, сплати судових витрат Белзькою міською радою
Львівської області та її виконавчими органами на 2025-2026 роки
Перелік завдань та заходів місцевої цільової програми
здійснення заходів з правового захисту, сплати судових витрат Белзькою міською радою Львівської області та її виконавчими органами на 2025-2026 роки
№ п/п | Назва завдання | Перелік заходів | Виконавець заходу | Фінансування | Очікуваний результат | ||||
Джере-ла | Обсяги, грн. | ||||||||
1 | 2 | 3 | 5 | 6 | 7 | 11 | |||
1. « | Організація правового забезпечення юридичної роботи при здійсненні представництва інтересів, відстоювання та захисту прав, інтересів та репутації Белзької міської ради Львівської області, її виконавчих органів, міського голови в судах всіх юрисдикцій та інстанцій, інших підприємствах, установах та організаціях | 1.1. Оплата (відшкодування) витрат, пов’язаних із залученням адвокатів, експертів, спеціалістів, перекладачів, свідків і потерпілих, які беруть участь у судовому розгляді(засіданні), оплата інших послуг експертів при проведенні експертиз | Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області | Міський бюджет | Реалізація повноважень Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів у належному супроводженні та забезпеченні оперативного і всебічного вирішення питань щодо судового захисту прав та інтересів Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів | ||||
1.2. Оплата судового збору , виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, витрат на банківські послуги, плата за які стягується при сплаті судового збору, виконавчого збору за примусове виконання рішень суду, штрафів, додаткових витрат, які виникли внаслідок несвоєчасного виконання чи невиконання рішення суду та сплати авансового внеску стягувача у виконавчому провадженні, оплата (відшкодування) поштових витрат (марки, листівки, конверти для листування) | Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області | Міський бюджет | Реалізація повноважень Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів у належному супроводженні та забезпеченні оперативного і всебічного вирішення питань щодо судового захисту прав та інтересів Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів | ||||||
1.3. Погашення заборгованості за судовими рішеннями, виконавчими документами, відповідальність за виконання яких несуть комітет Белзької міської ради Львівської області та її виконавчий комітет (у випадку неможливості покладення обов’язку погашення заборгованості на інші виконавчі органи комітет Белзької міської ради Львівської област | Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області | Міський бюджет | Реалізація повноважень Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів у належному супроводженні та забезпеченні оперативного і всебічного вирішення питань щодо судового захисту прав та інтересів Белзької міської ради Львівської області та її виконавчих органів | ||||||
Головний розпорядник коштів
Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області
Міський олова Оксана БЕРЕЗА
Відповідальний виконавець програми
Виконавчий комітет Белзької міської ради Львівської області
Міський голова Оксана БЕРЕЗА